שני, 21 נובמבר 2011 00:00

דברים בנושא שלושים וארבע שנים לביקורו של סאדאת

 

שלושים וארבע שנים לביקורו של סאדאת

מליאת הכנסת, הכנסת ה-18, 21.11.2011שרים וחברי הכנסת.

אנו מציינים היום את ביקורו של נשיא מצרים, אנואר סאדאת, במליאת הכנסת, כנסת ישראל. שלושים וארבע שנים חלפו מאותו היום בו הפציעה התקווה בלב רבים. ביקורו של סאדאת היה קרן אור במזרח תיכון עוין. שביב של תקווה לצדקת דרכנו ואמונתנו שיום יבוא ושכננו יכירו שלא זרים אנו בארצנו, אלא בנים השבים למולדתם.

רגע של אמונה שיום יבוא וחלון יפתח ב "קיר הברזל", דרכו נביט עין בעין, איש אל רעהו.

חברי הכנסת. השלום עם מצרים היה כרוך בקרבנות. סאדאת אבד את חייו לכדורי מתנקשים אסלאמיים, ומדינת ישראל פינתה חבלי ארץ מניבים ופורחים. כיום, שלושים וארבע שנים אחרי, אנו עדים לרעידות אדמה מזרח תיכוניות. אירועים היסטוריים ממדרגה ראשונה מתחוללים לנגד עיננו, ומשנים לחלוטין את פני המזרח התיכון.

מבחן השלום עם מצרים רחוק מלהסתיים. יחסי ישראל ומצרים עוברים טלטלות ותהפוכות ועתיד לוט בערפל עוד לפנינו. חבריי הכנסת. שמעתי היום את חבר הכנסת, בנימין בן אליעזר (פואד) מצר על נפילת מובראק ומבועת מהשתלטות ההמונים על הפוליטיקה המצרית. בן אליעזר אף צופה עימות חזיתי בין המדינות בעתיד הלוא-רחוק. מסקנתו המיידית הייתה שישראל חייבת להיכנס למשא ומתן עם הפלסטינים על מנת להימנע מגלי הזעם של ההמונים בכיכר תחריר.

מכובדיי. אני סבור שאמירות כאלה המטילות על ישראל, ולו ברמז, אחריות כל שהיא לנעשה במצרים הינן מיותרות. איננו אחראים לעניינים פנים מצריים, או ערבים-יחידים לקיומו של הסכם השלום עם מצריים. רק העם המצרי יקבע את גורלו וגורלו שלו, כמו גם גורל יחסיו עם מדינת ישראל, נתונים בידיו.

הסכם השלום שנחתם בין ישראל למצרים איננו זהה עם חותמיו, בגין וסאדאת.

לא חייבים להיות בגין, סאדאת או מובראק כדי לקיים הסכמים בינלאומיים. הסכם השלום בין
ישראל למצרים הוא חוזה בינלאומי מחייב מהדרגה הראשונה ואינטרס הדדי מובהק של שתי המדינות. אנו מאמינים כי רק דבקות בערכי הדמוקרטיה תוביל לרגיעה במצרים ולא פעולותיה של ישראל בזירה הפלסטינית.

אנו מברכים את העם המצרי היום לרגל מערכת הבחירות הדמוקרטיות שיתקיימו זאת הפעם הראשונה במצרים בשבוע הבא.

חבריי הכנסת. אנו חוזרים ומצהירים בפני העם וההנהגה במצרים על מחויבותנו העמוקה לקיום הסכם השלום לשיתוף פעולה הדדי ולקידומו של המזרח התיכון לשנים ולדורות. אני מודה לראש ממשלת ישראל ולראשי המשטר המצרי העושים כל שביכולתם בתבונה וברגישות כדי להבטיח שביקורו של סאדאת ורגעי התקווה שבאו עמו, לא היו לשווא.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית