ראשון, 05 ינואר 2014 17:52

דברים בטקס עיטור טדי קולק


דברי ברכה למקבלי עיטור טדי קולק

הכנסת ה-17, נאום באודיטוריום הכנסת, 22.10.2007


כמעט שנה חלפה מאז עזב אותנו טדי, והתכנס בשלווה לבית עולמו. כעת, כשאינו מצוי בינינו, מתחדד ביתר שאת המסר - ושמא המורשת - שדאג טדי להנחיל ולהטמיע בסובבים אותו, לאורך כל ימיו בירושלים: "חלמנו די על ירושלים,כמעט אלפיים שנה, עתה, הגיע הזמן לבנות אותה ולפאר את שמה". וכך היה טדי. לא איש חזון, שנפשו מטיילת בין חלומות והגיגים, אלא איש של מעש, ביצועיסט אמתי, שהשורשים שלו - מכים באדמתה של ירושלים, וכל מה שעשה למענה - לובש ממשות שאין כמותה.

מתוקף זה, ירושלים וטדי חד הם. דומני שלא אטעה אם אומר, שאין איש שמזוהה עם ירושלים יותר מטדי קולק. טדי ידע שלא יחיה לעולם. ומתוך דאגתו המרובה לעתיד העיר שכל כך אהב, הוא דאג, לא רק להשאיר את חותמו האישי בה, אלא גם לעשות נפשות, בדמותם של מוסדות ובני אדם, שימשיכו את פועלו, עוד בחייו, ובעיקר לאחר מותו.כשאני מתבונן בקרן לירושלים, ברותי חשין האחת והיחידה,בכם, מקבלי העיטור, אוהבי ירושלים - אני רואה את טדי.

אני רואה את אנשי המעשה, את הביצועיסטים, את אלו ההופכים חלום למציאות, אלו שמתרגמים את אהבתם לשפת המעשים. את כל אותו צבא של בונים, של יוצרים ומגשימים, שטדי ידע שבלעדיהם, לא תקום ירושלים מעפרה,ולעולם תישאר רק מושא כיסופים ומאוויים . בשמי ובשם כל ירושלמי וירושלמית, אני רוצה להודות לכם. קודם כל משום שאתם ממשיכים את פועלו של טדי קולק, בונה ירושלים, וכמובן, על תרומתכם הגדולה לבניינה של ירושלים, לביסוסה, ולהמשך גאולתה משיממונה .

כירושלמי, שגדל בירושלים, שנושם את אווירה המיוחד, ומהלך ברחובותיה כבר כמעט שבעים שנה אני מדמה לפעמים, שטדי עודנו חי ופועל בינינו. שהרי ירושלים שלנו ממשיכה בתנופתה ובשגשוגה, כאילו היה טדי עדיין יושב בלשכתו, שם סמוך לחומות, בבית העירייה.

הרבה מזה, צריך לזקוף לזכות הקרן לירושלים, שכשמה , כן היא: קרן אור לירושלים. מאז שנוסדה, לא חוסכת הקרן מאמצים לגייס כספים מאוהבי ירושלים בעולם כולו, כשהיא חדורה תודעה של שליחות אנושית ואהבת האדם, ואין צריך לומר, גם באהבה כנה לירושלים, שאינה תלויה בדבר. המפעלים והפרויקטים של הקרן יוצרים נקודות מפגש בין יהודים לערבים בעיר, ומשמשים חוליית חיבור בין מגוון העדות והזרמים, שירושלים מתפארת בה. תודה לכם מעומק הלב.

מקבלי העיטור היקרים. ירושלים שלנו, זקוקה לטובכם ונדבתכם, אך היא כשלעצמה, גם כן משמשת צינור של שפע, וכלי מחזיק ברכה. וכך נאמר: "יברכך השם מציון וראה בטוב ירושלים כל ימי חייך". 

ירושלים מקיימת יחסי גומלין עם אוהביה . משיבה היא מטובה ומשפעה, למי שמרעיף עליה מטובו ואהבתו.

 

דעו לכם, כי מי שנותן בלב שלם לירושלים זוכה לברכת העיר ולאורה, זוכה לראות בטוב ירושלים ולבסוף גם, להביא שלום על ישראל.

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית