רביעי, 08 ינואר 2014 14:35

דברים על בנציון נתניהו ז"ל

 

דברי הספד לפרופ' בנציון נתניהו

הכנסת ה-18, פורסם בישראל היום


עם היוודע דבר לכתו של פרופ' בנציון נתניהו, עצבות גדולה נפלה עליי, עצבות גדולה נפלה על ירושלים.

102 שנים של אדם ורוח מותירות אחריהן חלל גדול שמקפל עבורי, גם את מראות ילדותי, את התחושה של בית אבא ובית אמא. בביתי, בו עמלו יחדיו אבי מורי המנוח, ופרופסור נתניהו וד"ר אב"א אחימאיר על המפעל הגדול של האנציקלופדיה העברית, היה נישא שמו בהערכה ובכבוד. עם לכתו, אבד עולם שפרופ' נתניהו, בן דור הנפילים שהילך בתוכנו, שימש לו לעדות ולפה.

ההיסטוריה, הספרות והתרבות העולמית היו פרושים בפניו. היכלי התהילה ומשרות נחשקות היו פתוחות בפניו אילו רק רצה. אך הוא לא רצה. הוא בחר לעסוק דווקא בבני עמו, בנידחים ובבודדים שבהם, באנוסים בני ספרד. הוא בחר לעסוק בהתפכחות הכואבת מחלום "תור הזהב" ומן היכולת לחיות בשלום בגולה. באצילות, הוא נשא איתו עד ליומו האחרון את יגונו שלא שכח מעולם, על בנו אהובו, יהונתן.

פרופ' נתניהו, החוקר והאידיאולוג, היה איש אמת, לא איש פשרה. הוא הגיע למסקנות שלא כולם אהבו לשמוע. מסקנות שהוא מעולם לא היסס לחזור עליהן ולהתריע. כי מי שהיה יד ימינו של זאב ז'בוטינסקי וליווה אותו במסעותיו ליהדות אירופה השאננה של טרום השואה - לא יכול היה לשכוח את הלקח.

והלקח היה חד וברור, איתן ונוקשה. אמת חסרת פשרות הבזה לאילוצי הפוליטיקה. בעיניו, כל וויתור הוא מסוכן ומחליש. רק ציונות גאה ויוזמת, רק מחויבות מוחלטת לארץ ישראל ולירושלים - יבטיחו את עתיד העם היהודי.

פרופ' נתניהו היה אנטי-פוליטיקאי, שהיה מוכן לשלם את מחיר הבדידות הנגזרת על מי שבז לפשרה. הוא העדיף את הבדידות על הפשרנות, ואת האמת המרה על פני טעמו המתקתק של הקונצנזוס.

בהספד שנשא בנציון נתניהו לזכרו של מקס נורדאו בשנת 1931 אמר: "עם כל אהבתו את האדם והחברה, עם כל השתתפותו בחיים הציבוריים, לאמיתו של דבר היה בודד. כשהחלה הסטייה מהציונות הגדולה הוא נשאר שוב בודד והפעם בין אחיו. עינו הגדולה בחנה את הנולד והוא זעק במכאוביו, ואת זעקתו זרה לרוח. חידה היא בעיניי האופטימיות העמוקה שלו, השלוה האופטימית שבהר הגעש הזה. הוא מת בבדידותו ומנוחה על פניו".

כך כתב פרופ' בנציון נתניהו, מנהמת ליבו, ונדמה היום, כשאנו עומדים על קברו, שאת הספדו שלו נשא: "מת בבדידותו ומנוחה על פניו".

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית