הדפס עמוד זה
חמישי, 14 נובמבר 2013 18:33

דברים בנושא פיתוח הנגב והגליל

דברים לפאנל בנושא "הנגב והגליל במרכז"
הכנסת ה-18, 25.1.2011
 

מכובדיי,

 

אני שמח להיות כאן היום בדיון החשוב הזה בעתידם של הנגב והגליל כאן בכנסת.

נושא פיתוח הנגב והגליל תמיד היה כזה שיש לגביו הסכמה רחבה לעומת סוגיות רבות אחרות ואולם ההסכמה העקרונית הזאת לא זיכתה אותו שנים רבות בתנופת פיתוח.

לשמחתי, בשנים האחרונות ניכרת תמורה של ממש בנגב ובגליל תמורה שזכתה לחיזוק וביסוס חד משמעי עם הקמתו של המשרד לפיתוח הנגב והגליל. מחויבותו לנושא של נשיא המדינה, מר שמעון פרס שהיה השר הראשון לפיתוח הנגב והגליל היא עמוקה וידועה ומתמידה עד היום. את הרוח החדשה והיוזמת שהפיח בתכניות לפיתוח אזורים אלה הוא העביר לבאים אחריו: השר לשעבר יעקב אדרי וידידי השר סילבן שלום שמכישרונם ומניסיונם העשיר התברכנו כולנו.

 

ישנם תפקידים שאין זה אתגר גדול לאייש אותם. אדם שמתמנה לעמוד בראש מנגנון משגשג נדרש לעיתים פשוט  ש"לא להפריע" למהלך העניינים התקין. 

ואולם, המקרה של פיתוח הנגב והגליל באופן מובהק איננו כזה. המשימה הלאומית של הנגב והגליל היא משימה מאתגרת הכרוכה במאבק בלתי פוסק על מעמדם של אזורים אלה. היא דורשת ניהול מאבק מתמיד ועיקש, לצמצום פערים משמעותי לכול "רוחב הלוח": על איכות הטיפול הרפואי הניתן לחולים בצפת או בבאר שבע לעומת זה שזוכים לו תושבי תל אביב ופתח תקווה; על היקף מקומות התעסוקה לתושבי נצרת וכרמיאל, אופקים ושדרות, לעומת זה שעומד לרשות תושבי מודיעין וירושלים: על איכות החינוך שזוכים לו ילדי דימונה או קריית שמונה לעומת תלמידי כפר סבא ורמת גן. 

תרגומם האופרטיבי של יעדים אלה הופקד בידיו של המשרד הממלא שליחות חברתית וכלכלית ראשונה במעלה ושכיום אין להטיל ספק בנחיצותו.

 

מכובדי,

יש מי שאומרים, כי "פריפריה" היא מושג הולך ונעלם בישראל של 2011. אין ספק כי מערכת הכבישים החדשה וההשקעה בתשתיות מקרבים אותנו ליעד הזה

קיצור המרחקים אמנם מקל, אך עדיין אינו מבטיח את צמצום הפערים ומימוש היעדים החיוניים בהם פיתוח התעשייה ומקומות התעסוקה והבאת מאות אלפי תושבים חדשים. חלק מהתכניות שכבר נמצאות על השולחן, כמו הקמת בית הספר לרפואה בצפת; או העתקת בסיסי צה"ל לנגב, הם איתות חשוב לתושבים ולמשקיעים שמשהו טוב מתחיל לקרות. 

 

לצד אלה, ישנה חשיבות מכרעת בשילובם במעגל התעסוקה של בני המגזר הערבי  שכן לצערי המצב בתחום זה רחוק מאוד מלהניח את הדעת. חינוך איכותי והכשרה מקצועית, לצד השקעה בפיתוח, בתשתיות ובשירותים הם המפתחות ליצירת חברה שוויונית ויצרנית לכל מגזריה. 

 

רבותיי, 

מבחנה של ממשלה הוא תמיד ביישום. לצערנו, חלק ניכר מהחלטות הממשלות לדורותיהן נותרות "על הנייר" בלבד. זאת, כפי שקורה לצערי עם שורה ארוכה של חוקים שפשוט אינם מיושמים בהיעדר תקנות ביצוע. אלה ואלה, הם תעודת עניות למשטר תקין ומביאים לזילות של המנהל הציבורי, בעיני האזרחים. 

 

הממשלה קיבלה בשנה החולפת שתי החלטות משמעותיות: האחת, תכנית רב שנתית לפיתוח כלכלי ביישובי מגזר המיעוטים והשנייה - תכנית תחבורה מקיפה לפיתוח הנגב והגליל. אנחנו מצפים לראות את ההחלטות האלה המהוות "אוויר לנשימה" עבור חלק נכבד בחברה הישראלית מיושמות בשנים הקרובות.