חמישי, 14 נובמבר 2013 18:37

דברים בנושא מערך המילואים

 

יום הוקרה למערך המילואים 

הכנסת ה-18, 29.5.2013

 

בטקס הדלקת המשואות האחרון שנערך בהר הרצל בערב יום העצמאות הקדשתי את משואת יו"ר הכנסת לכם, הנושאים והנושאות בנטל המילואים. העליתי על נס את "אנשי המילואים ונשותיהם, חיילות וחיילי צה"ל, גיבורי החיל העומדים על משמר חירותנו ביבשה, באוויר ובים". אלא שמיד עם צאת החג קיבלתי מכתב מחאה ממילואימניקית יקרה, רונית גולדמן שמה, אשר מחתה כנגד השמטת המילואימניקיות. "שכחת אותנו, כך היא אמרה, את המילואימניקיות, הנושאות בנטל המילואים בכבוד ובגאווה. "ואכן הבטחתי לה שאתקן את דברי ואעלה על נס את המילואימניקיות מיד בהזדמנות הראשונה שתקרה לפניי;  והנה היום הגיעה ההזדמנות הזו. לא אוכל להדליק כאן משואה אבל אני רוצה לשוב ולהצדיע לכם "נשות ואנשי המילואים ובני ובנות זוגם ההולכים לפני המחנה ונושאים בנטל שרות העם;  גיבורי החיל העומדים על משמר חירותנו ביבשה באוויר ובים".

 

תודה לכם על ימים אבודים על לילות לבנים של תעסוקה מבצעית ואימונים מפרכים שאתם מתייצבים אליהם שנה שנה מתוך המחויבות העמקה לביטחון ישראל.

 

אני מאמין ששרות מילואים כמו שרות צבאי הוא זכות. זכות להגן על עצמאותנו, על מדינתנו, על מה שבנינו כאן בדם וביזע. תמיד הייתי גאה שנפלה בחלקי הזכות לתרום לתקומתה של מדינת ישראל ולשרת כקצין בסדיר ובמילואים; אם היו מונעים זאת ממני הייתי נקלע למשבר גדול ואולי שברון לב. 

אני מכיר גם אתכם, עם חלקכם אף נפגשתי באופן אישי במסגרת פורומים למען המילואימניקים ואני יודע שעבורכם המחויבות לביטחון ישראל היא ערך יסוד. אני יודע שעבורכם הנתינה קודמת לקבלה; המסירות קודמת לשכר; אתם מבצעים את תפקידיכם שלא על מנת לקבל פרס. ואכן במשך שנים רבות נשאתם בעול הכבד בשתיקה ובסבלנות. אלא שבשנים האחרונות תהליכים שונים שעוברים על החברה הישראלית יצרו מצב בלתי נסבל בעבור המילואימניקים והמילואימניקיות. השתנינו כחברה וקשה לומר היום שהמשק הישראלי מגויס למען החברה והעם כפי שהיה בעבר; 

 

החברה הישראלית עברה תהליך הפרטה עמוק שבו האינטרסים הכלכליים, העסקיים והרווחיים, הפכו דומיננטיים מאוד עבור חברות, מפעלים ומעסיקים. מעסיקים רבים, 55 אחוז לפי סקר שפרסם במרץ אינם מוכנים עוד לקבל עובדים היוצאים לימי מילואים רבים במהלך השנה. זוהי תופעה קשה ומורכבת שהטיפול בה מצריך התערבות ומענה מצד מדינת ישראל  והיא תוכל לבוא על פתרונה רק באמצעות נוסחה שתסדיר את משלש היחסים הזה: שבין המעסיקים, אנשי המילואים והמדינה; המצב הנוכחי, בו הנושאים בנטל גם נדרשים לשלם על כך מחיר כלכלי ואישי גבוה כל כך הוא בלתי נסבל. הבעיה היא כמובן לא רק של השכירים. במשק בו נדרשת זמינות של מאה אחוז גם מילואימניקים עצמאיים מתקשים לעמוד בעול של החזקת העסק עם שרות במילואים. קושי עמוק עוד יותר קיים ביחס לקצינים בדרגות מ"פים, מג"דים והלאה העושים מספר אדיר של ימי מילואים כל שנה ומתקשים בקבלת משרות המתאימות לרמתם המקצועית. 

 

הבעיות הן ידועות, מורכבות ועמוקות ונדמה שגם חוק המילואים המחודש לא מצליח לענות על כולן. הכנסת מחויבת לשיפור תנאיהם של חיילי וחיילות המילואים ולשילוב ידיים עם הממשלה לשם מתן פתרון הולם וראוי לבעיות השוטפות של הנושאים בנטל הנזקקים לעזרתנו לא רק ברמת ההצהרות, אלא בעיקר בעשיה וביצירת שינוי.

 

אנשי ונשות מילואים, הוכחתם תמיד מחויבות למדינת ישראל ולצרכיה ולכן לא הפתעתי למצוא אתכם השנה בחזית המאבק על פניה של החברה בישראל.

 

השנה נשמע קולכם בעניין עתידם המקצועי של כוחות המילואים כמו גם בסוגיה הבוערת של שיעור המתגייסים לצה"ל ובכלל זה בנושא חוק טל שנפסל לאחרונה בבג"ץ. אני מברך אתכם על כך שקולכם, קולה של קבוצה מובחרת, אחראית, ומסורה לעם ולארץ נשמע רם וצלול ביחס לאתגרים המונחים לפתחינו.

 

היו ברוכים על בחירתכם לעמוד בחזיתות השונות, הביטחונית והחברתית. אני מקווה שבשנה הבאה נתכנס כאן שוב, לאחר שהוכחנו את יכולתנו לתת מענה הולם לצרכיה של קהלת המילואים.

 

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית