חמישי, 14 נובמבר 2013 18:39

דברים לרגל יום החקלאות

 

ציון יום החקלאות
הכנסת ה-18, 12.12.2011

 

מכובדיי. 

 

עברו כנראה ימים רבים מידי מאז זמזמנו בלילות את "הורה היאחזות", עם המילים היפות: "יודע חקלאי פיקח והוא הנחיל זאת לצבא שאת הזן יש לשבח ולהיטיב בהרכבה". 

לפתע פתאום, היום הקשר הברור בין עיבוד האדמה לביטחון מדינת ישראל איננו מובן מאליו.  

 

היום, יש כאלה המבקשים להפוך את החקלאי לכמעט אויב העם: שכן, החקלאים לשיטתם הם שאחראים ליוקר המים, ליוקר המחיה, ולמחירן המופקע של העגבניות. "הכה בחקלאי והצל את המדינה" זהו המסר.

 

רבים מדי היום נוהגים בכפיות טובה מכוערת כלפי כל אותם אנשי עמל המגדלים את מזוננו ביזע ובדמעות. מבחינתם,  החקלאות עשתה את שלה החקלאות יכולה ללכת. 

אני רוצה להזכיר שבתוך אותם אנשי עמל ישנם אף אלה המעבדים את שדותיהם גם תחת אש ויריות צלפים ביישובי הדרום. 

 

היום הם צריכים להילחם על יכולתם לשרוד כחקלאים ובפרט על זכותם להרוויח כי הרי ברור שלחקלאי אסור להיות רווחי אחרת הוא לא חקלאי.

 

מכובדי.

 

רק לפני מספר שנים חשבנו עוד לייבא מים מטורקיה ולהסתמך בעיקר על גז ממצרים והנה המציאות טפחה על פנינו. ישנם דברים אשר עם העומד על עצמאותו וריבונותו פשוט לא יכול להרשות לעצמו. ישנם ענפים במשק שאותם לא מפריטים, שלהם לא עושים מקור חוץ: אחד מהם הוא החקלאות.

 

החקלאות בישראל איננה רק עניין כלכלי. החקלאות היא בראש וראשונה דרך חיים וערך לאומי. היא אחד היסודות של הציונות ועודנה משענת למדינת ישראל שעלולה להיקלע למצור, למלחמה, או לחרמות בינלאומיים.

 

עצמאות ענף החקלאות בישראל היא חיונית. גם כאשר מחפשים נוסחאות כלכליות ביניהן יבוא מסיבי או בהקשר למשק החלב הורדת מחיר המטרה יש לשמור על החקלאות שכן מסקנות נמהרות עלולות להוות עבורם גזר דין מוות. אם יש צורך להפחית בפערי התיווך, יופחתו פערי התיווך על חשבון המתווכים ולא על חשבון היצרנים והחקלאים.

 

חבריי החקלאים. אני מאמין שראוי שענף החקלאות ימשיך להיות ענף לאומי ומועדף. 

אני סבור שעלינו להמשיך ולגדל תוצרת חקלאית כפי שעלינו להגן על זכותו של החקלאי להרוויח. ואולם, הבנייתו של ענף החקלאות כמשק לאומי דורשת גם מידה מסוימת של פיקוח על הגידולים. כזה שיבטיח את המגוון ואת האיכות של הענף. 

 

הפיקוח הזה איננו חייב להיעשות על ידי הרגולטור אבל הוא בהחלט צריך להיעשות על ידי החקלאים עצמם. רק על ידי פיקוח ובקרה על ידי הבטחת המגוון והמורכבות בענף יזכה ענף החקלאות בתמיכת הציבור ולא ייתפס כבעל מניעים אינטרסנטיים של לובי חקלאי.

 

אני מאחל לכולנו, שנת  גשמי ברכה ולכם שנים רבות של גידול וצמיחה.

 כלכלה

Submit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

לחיצה על כפתור זה תוביל חזרה לדף הבית